Home Teknoloji DDR Ram Teknolojisi Tarihi

DDR Ram Teknolojisi Tarihi

DDR Ram Teknolojisi Tarihi
3.29K
0

DDR RAMLER

Günümüz teknolojisinde kullanılmakta olan DDRRAM‘ lar bilgisayarlarımız için gerekli performansı sağlamak için üretilmiştir. Aslında DDRRAM ‘lardan önceki ram çeşitleri de kullanıldıkları zamanlar da PC’ler için gerekli performansı sağlamak amacıyla tabi ki de gerekli performansı sağlayamayan ram çeşitleri de tarih sayfasındaki yerlerini almışlardır. Günümüz teknolojisi DDRRAM’ların kontrolü altındadır. DDRRAM teknolojisini anlatmaya başlamadan önce bilmemiz gereken önemli bir terime değinmek gerekir. Bu terim Dual Channel’dir.

 

DUAL CHANNEL(Çift Kanal)

Dual channel teknolojisi kendinden önceki teknoloji olan single channel(tek kanal) teknolojisi gibi işlemciye verileri aktarmayı tek bir kanal yoluyla değil de bunu çift kanal ile yoluyla yapmaktadır. Buda single channel(tek kanal)  teknolojisinden iki kat daha fazla veri aktarımı sağlıyor. Buda tabiki bilgisayarımızda 2 kat daha fazla performans artışı sağlıyor.

 

 DDR TEKNOLOJİSİ

DDR İngilizce Double Data Rate kelimelerin baş harflerinden oluşturulmuştur. Türkçe karşılığı çift veri hızı demektir. DDRRAM’lar SDRAM’ların gelişmiş versiyonudur diyebiliriz birçok yerde DDRRAM’lardan DDR SDRAM olarak geçmektedir. Yüksek performans ve veri iletişimi isteyen, 3D, Video ve Internet uygulamalarında yüksek performans sunmak için geliştirilmiştir. Bütün bu uygulamalar için gerekli performansı ve hızı sunmak için gerekli bant genişliğine sahiptir. Neden isminin DDR olmasının en büyük gerekçesi ise SDRAM deki gibi saat frekansının sadece yükselen kısmında değil saat frekansının hem yükselen hem alçalan kısmında veri transfer edebildiği olmasıdır.

 

DDR RAM

DDR teknolojisin ilk ürünü DDRRAM tek saat darbesinde iki bitlik veri taşıyabilen ve sistem veri yoluyla eş zamanlı çalışabilen belleklerdir. DDR teknolojisinin bir ürünü olduğundan saat frekansının hem yükselen hem de alçalan anında veri işleyebilir. SDRAM’lara oranla daha fazla(yaklaşık iki kat) bant genişliği sağlar buda bilgisayarın performansının yükselmesini sağlar. DDRRAM’lar 2,5 V gerilimle çalışırken SDRAM’lar 3,3 V gerilimle çalışıyorlardı. DDRRAM’lar hem dual channel hem de single channel olarak çalışabilir. DDRRAM’ı çift(dual) kanal çalıştırabilmek için iki aynı DDR RAM modülüne sahip olmalı ve çiftler halinde ayarlanmış iki benzer yuvaya takılmalıdır.

DDRRAM’larda RDRAM’ın aksine boşta kalan çiftler(çift modüllere) bir şey takmak gerekmez. Daul channel DDR çok kullanışlıdır Fakat çift kanal DDR kullanmada birkaç önemli ayrıntı vardır. Örneğin bazı ana kartlarda üç tane DDRRAM yuvası bulunmaktadır eş RAM çiftine RAM’larınızı taktığınızda RAM’larınızı dual channel olarak kullanabilirsiniz .

 

DDR 2 RAM

DDR teknolojisinin ikinci nesil ürünüdür. Bir saat darbesinde 4 bitlik veri taşıyabilen ve sistem veri yoluyla eş zamanlı çalışabilen belleklerdir. DDR2 RAM, DDR’ dan daha az enerji kullanan ve daha hızlı çalışan bazı elektriksel karakteristiklerinin geliştirildiği bir DDR RAM’dır. DDR2 RAM, DDR RAM deki sorunlara çözüm amaçlı tasarlanmıştır. DDR2’deki Büyük hız artışı yongalar üzerindeki giriş/çıkış devrelerinin frekansını iki kat artırarak sağlanmıştır. Giriş/çıkış devrelerinin frekansını artırmak RAM’ın hızını artırmaz. Fakat giriş/çıkışı hızlandırır ve özel tamponlar ekleyerek (bir nevi tampon bellek / cache ) DDR2’yi normal DDR’dan çok daha hızlı çalışmasını sağlar. DDR2 DDR ile uyumlu olmayan 240 pin  kullanır. DDR teknolojisinin özelliği olan tek kanal ve çift kanal olarak kullanılabilir. Daha yüksek bant genişliği sunar.(DDR2 667Mhz 5,3 GB/s bant genişliği sunar) DDR’lara göre daha az enerji tüketir. DDR2 1,8 Voltluk gerilimle çalışır. Kısaca DDR2’ler daha yüksek hız daha düşük güç harcaması ve daha az ısı kaybı sağlamaktadır.

 

DDR VE DDR 2 ARASINDAKİ FARKLAR

DDR2 ile DDR bellekler fiziksel boyut olarak neredeyse aynıdır. Fakat farklı pin sayıları ve çentik yapılarına sahiptirler(DDR 184 Pin DDR2 240 pin). DDR 2 farklı çentik yapıda olması yapısına uygun olmayan yuvalara takılmasını ve ya hasar görmesini engeller.DDR2 teknolojisinin DDR teknolojisinden daha yüksek hız, daha düşük güç harcaması ve daha az ısı kaybı gibi üstün özelliklere sahiptir. Besleme geriliminin DDR2’lerde DDR’lara göre düştüğü görülmektedir. Bunun amacı aslında ram teknolojinin genel bir amacı olan daha az güç ile daha fazla performans elde etme amacıdır.

Yonga paketlemesinin değiştiği görülmektedir. Kapasitelerinde büyük bir artış vardır. Buda kullanılan uygulamaların giderek daha fazla belleğe ihtiyaç duymasıdır ve bu ihtiyacı karşılamak içindir. Bütün gecikme değerleri artmıştır. Burada şöyle bir soru aklımıza gelebilir “gecikme değerleri artmasına rağmen nasıl hız ve performans artışı sağlanıyor?”. Mantıken de gecikme süresi arttığında belleğin performansında da yavaşlama olması gerekir. Gecikme değerlerinin artmasının sebebi belleklerin ön toplama tamponlarının(prefetch buffer ) artırılmasıdır. Kısaca tamponları dolduracak veriye erişmek daha fazla zaman alıyor. Fakat bu tamponların artırılması daha fazla bilginin hazırda bekletilmesi demektir ve ayrıca yol hızını artırılması bu gecikme değerlerine rağmen performans artışı sağlar.

 

DDR3 RAM

Bir saat darbesinde 8 bitlik veri taşıyabilen sistem veri yoluyla eş zamanlı çalışabilen bellektir. Sağladığı temel yarar, Giriş/Çıkış (I/O) yolunu içerdiği bellek hücrelerinden 4 kat daha hızlı kullanabilmesi ve böylece yol hızını artırarak kendinden önceki teknolojilerden aynı sürede daha fazla iş yapabilmesidir. Bununla beraber bellek, veriyi arayüze daha hızlı aktarabilmek için verileri toplayıp bir araya getiren ön toplama tamponları (prefetch buffers) ile beraber çalışır. DDR bellekler 2 ön toplama (DDR kipi, tamponlama yok), DDR2 4 ön toplama ve DDR3 bellekler ise 8 ön toplama ile çalışır.

Bu bellek başarımının ardında yatan bir püf noktasıdır ve neden bellek gecikmelerinin sürekli arttığına da bir açıklama getirir; DDR1 2, 2.5,3, DDR2 3, 4, 5, DDR3 ise 5’den 8’e kadar değişen CAS gecikmelerine sahiptir.

(Latency) uyarı ve cevap (etki ve tepki) arasında geçen süreç olarak tanımlanabilir. 

DDR3lerde modül kapasitesi 2 GB ye çıkarılmıştır. Modül kapasiteleri DDR larda 512 MB DDR2lerde 1GB’dır.DDR3 1,5V’luk besleme gerilimine gereksinim duyarlar.DDR3’ler ve DDR2’ler aynı büyüklük ve 240 olmak üzere aynı sayıda pine sahiptirler fakat elektriksel ve çentik yapıları olarak uyuşmazlar.   

 

DDR2 VE DDR3 ARASINDAKİ FARKLAR

Öncelikle DDR3’ün DDR2 ye göre avantajlarından bahsedelim.Daha önce DDR ile DDR2 karşılaştırmada da bahsettiğimiz gibi performans artışı sağlamak için bant genişliği artırılmalıdır. DDR3’ler DDR2’lere göre daha yüksek bant genişliğine sahip ve buna bağlı olarak performans artışı sağlanmıştır. Daha az besleme gerilimine ihtiyaç duyar bu da laptoplar için bulunmaz bir nimettir.Laptoplarda daza az pil kullanımı demek daha uzun pil ömrü demektir.

DDR3’lerin diğer önemli bir avantajı ise daha düşük miktarda ısınmasıdır.Daha az ısınması bize ne gibi avantajlar sağlar. Overclock yapma imkânı daha fazladır.( bir işlemciyi normal çalışma frekansının daha üstünde bir frekansda çalışmaya zorlamak)DDR3’lerin dezavantajlarına gelince daha yüksek gecikme değerlerine sahip olması bunun sebebi ön toplama hücrelerinin artırılmasıdır. Diğer bir dezavantajı ise eş hızdaki DDR2’lere göre daha pahalı olmasıdır.

Aslında DDR ile DDR2 teknik özellik karşılaştırmasında görülen durumların birçoğuna burada da karşılaşıyoruz. Yine geçikme değerlerinin arttığını, ihtiyaç duyulan besleme geriliminin azaldığı, veri transfer hızlarının arttığını ve kapasitelerinin arttığını burada da görüyoruz.

 

DDR4 RAM

DDR4 SDRAM “Çift veri hızlı, 4. Nesil senkronize ve dinamik RAM” olarak geçiyor. Gerilimi azaltılmış, artan transfer oranları ve yüksek hızı ile çok daha verimli bir hal almıştır. En son RAM’ler yani DDR3’ler 2007 yılında çıktı ama geliştiriciler 2005 yılında DDR4 üzerinde çalışmalara başlamıştı. Samsung 2011 yılında ilk DDR4 belleğini imal etti ve bu teknoloji bilgisayar dünyasındaki en büyük gelişmelerden biridir. DDR4 yongaları 2133MT/s (saniyede milyon transfer) ve 4266MT/s arasında transfer hızına sahip. Karşılaştırma olarak DDR3 teknolojisi 800-2133MT/s’ye sahip. Hal böyle olunca çok daha güçlü bilgisayarlar ve işlemciler gerekecektir DDR4 için.

Bu yeni bellek aynı zamanda 1,2 Volt daha az güç kullanır. Bu düşük güç tüketimi telefon ve tabletler gibi taşınabilir cihazlarda daha iyi pil ömrüne olanak sağlayacaktır.Büyük teknoloji üreticileri kendi kullandıkları ürünlerde DDR4 yongalarını kullanmaya başladı. AMD bunlardan biridir. Tüketiciler arasında henüz bu teknolojinin ne olduğu tam olarak kavranmamış olabilir ama kullanmaya başladıktan sonra sağladığı performansın büyük ölçüde farklı olduğunu görecekler.

 

DDR5 RAM

Intel Geliştirici Forumu’nda (IDF) açıklanan bilgilere göre DDR5 RAM’ler 2020 yılında kullanıcılarla buluşacak. Kullanıcılar için daha fazla PC performansı sunacak olması bir yana, öte yandan dizüstü bilgisayarlarda da daha fazla pil ömrü odaklı olacak olmasıyla daha az güç tüketimine ihtiyaç olacağı söyleniyor. Özellikle günümüzde yavaş yavaş ağırlığını koymaya başlayan sanal gerçeklik uygulamalarının daha hızlı ve daha yoğun bellek ihtiyacını karşılayacak olan DDR5 RAM’ler, sanal gerçeklik uygulamalarının halihazırda DDR4’lerin imkan tanıdığından fazla bant genişliğini bizlere sunacak.DDR5 RAM’lerden ilk etapta sunucular yararlanacak. Onu takiben de 12 ila 18 ay arasında bir süre içinde DDR5’leri masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda görmeye başlayabileceğiz.

3287 kez okundu.

tags:
Bedirhan Yıldırım 1996 yılında İstanbul‘da doğdum. Haydarpaşa Anadolu Teknik Lisesi Bilişim Teknolojileri bölümünden mezun oldum ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde eğitim görmekteyim. Lisede bilgisayar konusunda kendimi geliştirmeye başladım ve tasarım alanında; photoshop, illustrator, after effect ve cinema 4D, internet alanında; html, css, jquery ve php kodlamayı öğrendim. Ardunio dünyasını keşfettikten sonra java ve c++ kodlama dillerini öğrenmeye başladım. Donanıma olan merakla kendimi robotik konusunda geliştiriyorum.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir