Home Teknoloji Faraday Kafesi

Faraday Kafesi

Faraday Kafesi
211
0

Michael Faraday Kimdir?

heading

  • 1791 İngiltere’de doğan İngiliz fizikçi, elektromanyetik indüklemeyi, manyetik alanın ışığın kutuplanma düzlemini döndürdüğünü buldu. Elektrolizintemel ilkelerini belirledi. Klor gazını sıvılaştırmayı başaran ilk kişidir ve elektrik motorunu icat etmiştir. 1867 Yılında ise hayatını kaybetmiştir.
  • Einstein, Rutherford gibi ünlü fizikçilere ilham kaynağı olmuştur.
  • Üniversite eğitimi olmamasına rağmen tarihin en büyük fizikçilerindendir.

Faraday Kafesi Nedir? 

Faraday kafesi, elektriksel iletken bir metalle kaplanmış içteki hacmi dışardaki elektrik alanlardan koruyan kafes şeklinde bir mekanizmadır. Bu kafes sayesinde içerden yada dışarıdan elektrik alışverişi yapamaz.

017820477_30300

Çalışma Prensibi

İletken malzemeleri oluşturan atomların en dış yörüngelerindeki değerlik (valans) elektronları, atomlarından kolayca ayrılarak hareket etme yeteneğine sahiptir. Dolayısıyla; kapalı bir yüzeye sahip olan iletken bir cisim elektrik alanıiçerisine yerleştirildiğinde bu elektronlar, iletkenin içerisindeki elektrik alanı sıfırlanıncaya kadar hareket eder ve bir ‘yeniden dağılım’a uğrarlar.
Elektrik alanın sıfırlanmasıyla birlikte, hareket etmelerinin gerekçesi ortadan kalkmış olur. Faraday kafesi bu ilkeye göre çalışır ve içindeki nesneleri dış elektrik alanlara karşı korur. Dolayısıyla ideal olarak Faraday kafesi; topraklanmış, içi boş metal bir küre gibi kapalı bir iletken yüzeyden oluşur. Ancak iletken yüzey sürekli olmak yerine, kafes şeklinde de imal edilebilir. Bu durumda kafes aralıklarından bir miktar elektrik alanı içeriye sızacak, fakat aralıklar yeterince küçük ise bu bir sorun oluşturmayacaktır. Öte yandan geometrinin küre olması şart değildir. Kapalı herhangi bir yüzey, kafes görevini yerine getirebilir.

 

Faraday Çantası

  • Faraday çantaları, faraday kafesi gibi çalışır. Metalik kumaştan üretilir.
  • Uzaktan haberleşmeyi engellemek ve gizliliği korumak gibi amaçlarla kullanılır.

 

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Faraday_kafesi

211 kez okundu.

Bedirhan Yıldırım 1996 yılında İstanbul‘da doğdum. Haydarpaşa Anadolu Teknik Lisesi Bilişim Teknolojileri bölümünden mezun oldum ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde eğitim görmekteyim. Lisede bilgisayar konusunda kendimi geliştirmeye başladım ve tasarım alanında; photoshop, illustrator, after effect ve cinema 4D, internet alanında; html, css, jquery ve php kodlamayı öğrendim. Ardunio dünyasını keşfettikten sonra java ve c++ kodlama dillerini öğrenmeye başladım. Donanıma olan merakla kendimi robotik konusunda geliştiriyorum.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir